Strefatelefonu.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak zabezpieczyć ekran w telefonie?

blog StrefaTelefonu
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Porównanie szkła hartowanego, szkła hybrydowego i folii żelowej. 

Jak zabezpieczyć ekran w telefonie?

Choć producenci smartfonów przykładają coraz większą wagę do ekranów, które są  wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne ekranów, to jednak nawet najlepszy materiał może się porysować od kluczy, szkła czy ulec zniszczeniu, podczas większego upadku. Wcale jednak nie musisz przepłacać na drogim modelu, ani inwestować naprawdę dużych pieniędzy w naprawę uszkodzonego wyświetlacza. Są lepsze rozwiązania, np. szkło hartowane albo folia. Co wybrać?

Folia hydrożelowa a szkło hartowane – na co się zdecydować?

Trzy najbardziej popularne akcesoria do telefonów, gwarantujące Ci ochronę dla Twojego sprzętu to: etui, szkło na wyświetlacz i folia ochronna. 

Etui do smartfona to dobry zakup. Nawet jeśli zakryje fenomenalną obudowę, to zapewni również skuteczną ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Niestety tylko dla plecków smartfona. Co z wyświetlaczem? Tu możesz wybrać pomiędzy folią hydrożelową a szkłem hybrydowym albo hartowanym. Na co się zdecydować?

Najtańszym rozwiązaniem zdecydowanie jest folia hydrożelowa. Tu jednak trzeba wziąć pod uwagę, że folia, o ile uchroni wyświetlacz przed rysami, otarciami czy zabrudzeniem, to nie zamortyzuje już upadku z dużej wysokości. Z folią czy bez, mniej wytrzymały wyświetlacz, ulegnie więc poważnemu uszkodzeniu. Natomiast w serwisie może się okazać, że taniej zakupisz nowy model, niż naprawisz uszkodzony wyświetlacz. 

Taki wybór jest jednak dobry, jeśli masz np. droższy telefon, a wyświetlacz jest naprawdę wytrzymały. Jeśli już kupujesz folię, to zwróć uwagę, by można było ją odkleić na dwa razy. Dzięki temu podczas montażu, unikniesz drażniących pęcherzyków powietrza i łatwiej dopasujesz folię do kształtu telefonu. Trzeba też pamiętać, by folię kupować w renomowanych sklepach. Tańsze zamienniki, niewiadomego  pochodzenia mogą się rolować i odklejać na rogach. 

Wiele osób wybiera folię, obawiając się, że szkło ochronne na telefon jest zbyt grube i utrudnia pełne korzystanie z telefonu. Nic jednak podobnego. Zarówno szkło hartowane 5D czy 9D, jak i 9H odznaczają się wysokim współczynnikiem przezroczystości. Ekran nie traci soczystych barw, a wszystkie funkcje, w tym również opcja biometrycznego odblokowania telefonu, działają bez zarzutu.

Jeśli więc szukasz kompleksowej ochrony, wybierz szkło hartowane, a jeśli zależy Ci tylko na częściowej ochronie przez zarysowaniem czy zabrudzeniem, to folia hydrożelowa również spełni Twoje oczekiwania. 

 

Szkło hartowane do telefonu – jakie wybrać?

Już podczas montażu „szybki” na telefon, spostrzeżesz, że masz do czynienia z lepszym i bardziej funkcjonalnym przedmiotem niż folia. Montaż szkła hartowanego jest bowiem o wiele prostszy i skuteczniejszy. W razie potrzeby szkło można ściągnąć i ponowie założyć,  co w przypadku folii już nie jest niemożliwe. Raz ściągnięta nadaje się już tylko do kosza.  

Dla telefonów z zaokrąglonymi brzegami wyświetlacza dedykowane jest szkło hartowane 3D, którego elastyczne krawędzie dobrze przylegają do rantów wyświetlacza i kompleksowo go zabezpieczają. Również szkło hartowane 5D ma zaokrąglone brzegi, ale w przeciwieństwie do 3D, warstwa klejona znajduje się już na całej powierzchni ekranu. 5D jest więc mniej narażone na odklejanie się. Z kolei szkło hartowane 2D posiada proste brzegi i pokrywa ekran tylko do jego krawędzi. Szkło hartowane idealnie dopasujesz więc do swoich preferencji, zwłaszcza że każde z nich charakteryzuje bardzo dobra wytrzymałość na upadki, wstrząsy, jak i wszelkiego typu zarysowania. 

Na rynku oferowane są również szkła hartowane z oznaczeniem 6H, 7H, 8H czy 9H. Ten skrót podpowie Ci, jak bardzo odporne jest szkło na zarysowania. Np. 6H wystarczy, by telefon nie został porysowany przez klucze. Jeśli potrzebujesz lepszej ochrony, to zdecyduj się już na 9H. Takie szkło przetrzyma niemal wszystko, ponieważ jedynie diament pozostawi na nim trwałe rysy. Jeśli więc Twój smartfon towarzyszy Ci w różnych ekstremalnych sytuacjach, to zdecydowanie idealnym wyborem jest szkło hartowane 8H albo 9H. 

 

Jak Twój smartfon chronić będzie np. folia hybrydowa?

Szkło hartowane może jednak też szybko ulec uszkodzeniu. W miejscu, gdzie zostałby zniszczony wyświetlacz, może pojawić się rysa, uszczerbek albo pęknięcie na szybce ochronnej. Dla osób, które w bezpieczny i ostrożny sposób korzystają ze smartfona, nie będzie to miało wielkiego znaczenia. Raz założone szkło hartowane, zapewni skuteczną ochronę na lata – bez widocznych zarysowań, czy pęknięć. Dla osób aktywnych, bądź korzystających z telefonu w różnych, również ekstremalnych sytuacjach, może to okazać się już droższym rozwiązaniem. Zamiast więc wymieniać wyszczerbione czy pęknięte szkło hartowane raz na kilka miesięcy, zwróć uwagę na folię hybrydową. Folia hybrydowa (często określana również jako szkło hybrydowe), to połączenie odpornego szkła i elastycznej folii. Jest cieńsza, bardziej elastyczna, a do tego w pełni chroni wyświetlacz przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zaletą folii hybrydowej jest jej samoregeneracja. Drobne rysy, powstające podczas użytkowania telefonu, same zanikają po jakimś czasie. Folia jest też o wiele bardziej elastyczna niż szkło hartowane, dlatego właśnie nie doświadczysz na niej odprysków czy popękań. 

Jak zamontować szkło hartowane na swoim telefonie?

Wystarczy kilka minut na przeprowadzenie całej operacji. Zanim jednak zabierzesz się do przykładania szkła do wyświetlacza, musisz porządnie wyczyścić ekran. Na tłustej, czy brudnej powierzchni szkło nie będzie idealnie przylegać. Tutaj możesz skorzystać z mikrofazy albo specjalnych chusteczek czyszczących do ekranów. Sprawdź pod światło, czy nie ma żadnych zabrudzeń – okruszków, kurzu czy pyłków. Następnie odklej folię zabezpieczającą ze szkła i klejącą stroną przyłóż je do urządzenia. Zrób to bardzo ostrożnie, zwracając uwagę, by szkło idealnie przywarło do wszystkich krawędzi smartfona. Jeśli szkło już dobrze leży, to delikatnie dociśnij je do ekranu (palcami albo ściereczką). I gotowe. Szkło hartowane od tego momentu będzie właściwie chronić Twój ekran przed uszkodzeniami mechanicznymi. 

 

Po co mi szkło hartowane albo hybrydowe?

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy szkło hartowane jest Ci niezbędne, to zerknij na zalety takiego rozwiązania:

  • pełna ochrona wyświetlacza przed zarysowaniami i poważniejszym stłuczeniem,
  • tak samo szkło hartowane, jak i hybrydowe posiada powłokę oleofobową, dzięki czemu na ekranie nie będą widoczne odciski palców i inne zabrudzenia,
  • szkło hartowane idealnie przylega do smartfonu, nie roluje się i nie zwija na rogach. W przeciwieństwie do folii, możesz je ściągnąć w razie potrzeby i ponownie zamontować. 
  • Nawet jeśli szkło hartowane ulegnie zniszczeniu, to nie rozpada się na drobne, ostre kawałki, które mogłyby Cię zranić czy porysować smartfon. Tej gwarancji nie zyskasz, inwestując np. w tańsze osłonki plastikowe. 

 

 

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium